© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов,  МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
Идеи за конструиране на обучение по правата на детето (7) ТЕМА: ПРАВО НА ИЗРАЗЯВАНЕ НА СОБСТВЕНО МНЕНИЕ И ВЪЗГЛЕДИ

ДЕЙНОСТ 4

Направи си знак!

Цели:

  • Учениците да получат ориентация за предназначението на знаците като средство за предаване на информация.
  • Да развиват умения за синтезирано представяне на информация и за нейното артистично изразяване.

Необходими материали:

  • постери и флумастри

Описание на дейността:

Преди да представите правилата на играта, обяснете на учениците, че хората общуват помежду си и разменят информация с помощта на знаци. Знаци са не само мимиките, погледите, жестовете и позите, които правим, но и звуците, буквите (думите) и цифрите, които изговаряме и пишем. Знаците отразяват в синтезиран вид определена информация (съобщение), за която хората са се договорили как да бъде изразявана. Благодарение на това, е достатъчно знаците само да бъдат видяни, чути или усетени, за да се разчете скритата информация и да се разбере посланието им.

Има универсални знаци, чието съдържание се знае и разпознава от всички хора по света като цифрите, мерните единици; нотите; пътните, географските, зодиакалните, паричните знаци; знаците на държавността - герб, знаме, корона; и др.

Има знаци, които съхраняват определена информация само в рамките на определени групи от хора (етно-културни, религиозни, младежки общности, политически партии и др.). Така например ръкостискането, подаването и целуването на ръка, повдигането на шапка, прегръдката, подаряването на цветя са знаци на внимание и уважение при поздрав в европейската култура. В азиатската култура обаче най-добре е да се кимне и да се поздрави устно като се избягват телесните контакти.

Във всяка група ролята на знаци могат да играят предмети, животни, ритуали, жестове, емблеми, тайни думи, мода, песни, идоли и др., за които членовете на групата са се съгласили да отразяват (означават) тяното единство и различие от други групи.

След тези обяснения можете да въведете учениците в условията на играта по следния начин:

“Вие сте членове на точно определена ученическа общност - .......... клас от ................. у-ще в гр./с. ......... Искате ли да изработите ваши знаци, които да ви отличават от другите класове, и с които ще се разбирате помежду си? Ако приемете моето предложение, ще бъде необходимо да се разделите на групи и всяка група ще получи задача да изработи проект за точно определен знак. След това тези проекти ще бъдат предложени за обсъждане в класа, и ако бъдат одобрени от всички, ще станат знаци на класа.”

Предложете сформирането на групите да стане според желанието на учениците да участват в създаването на различните видове знаци. Можете да насочите вниманието на учениците към изработване на проекти за емблема (словесно описание на отделни елементи, които трябва да се включат в нея), девиз, текст за песен, поздрав на класа. Препоръчайте на всяка група в началото на своята работа да събере всички предложения на участниците с помощта на мозъчна атака, и едва след това да премине към обсъждането им.

След приключване на работата на групите, предложенията на всяка група се представят пред класа за одобрение. Възможно е след тяхното приемане да се обявят конкурси за най-добро художествено изпълнение на идейния проект за емблема и за музикални предложения към текста на песента.

Вариант на играта

Предложете на учениците вместо работа в групи и изработване на знаци за класа, всеки индивидуално (по свой избор) да изработи един или няколко знака - емблеми, чрез които да информира за свои състояния и чувства като например:

“В лошо настроение съм!”; “Остави ме на мира!”; “Пази се! Ядосан съм!”; “Щастлив съм!”; “Досадно ми е!”; “Сърцето ми ти принадлежи!”; “Не ме буди!” и др.

Учениците сами могат да предложат други състояния и настроения, които желаят да изобразят чрез символи в емблеми.

Предишна Съдържание Слвдваща