© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов,  МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
Идеи за конструиране на обучение по правата на детето (7) ТЕМА: ПРАВО НА ИЗРАЗЯВАНЕ НА СОБСТВЕНО МНЕНИЕ И ВЪЗГЛЕДИ

ДЕЙНОСТ 2

По какви въпроси и в какви ситуации трябва
да се интересуват от моето мнение?"

Цели:

  • Учениците да актуализират своя жизнен опит, свързан с участието им в ситуации, изискващи тяхното мнение.
  • Да оценяват възможностите за изразяване на своето мнение в ситуации на вземане на решения (у дома и в училище).
  • Да се ориентират в някои умения за общуване и съвместно вземане на решения.

Необходими материали:

  • постер и флумастри
  • лепило
  • комплект карти със ситуации (Приложение N3)

Описание на дейността:

Стъпка I

Запишете на дъската въпроса: “В какви ситуации и по какви въпроси у дома трябва да се интересуват от моето мнение?” и помолете учениците да го препишат в тетрадките си. Поставете задача всеки сам да отговори на този въпрос и обяснете начина, по който това ще стане.

Раздайте на всеки комплект карти със ситуации. (Виж Приложение N3) Кажете на учениците, че първото нещо, което те трябва да направят, е да се запознаят със съдържанието на ситуациите и всеки сам за себе си да прецени, в кои от тях би следвало да се иска неговото мнение и в кои - това не се налага.

Всеки ученик трябва да ранжира картите със ситуации, така че най-отгоре да постави най-значимата за него ситуация, в която е най-важно да поискат мнението му. На второ място трябва да постави следващата по значимост ситуация и т.н. След като подреждането на ситуациите приключи, учениците следва да ги залепят в тетрадките си в последователността, в която са ги ранжирали.

Последното, което учениците трябва да направят, е да изберат една от ситуациите и в тетрадките си да запишат какви въпроси биха искали да им бъдат задавани у дома по повод на тази ситуация, за да им бъде спазено правото на изразяване на мнение.

Предложете на учениците, когато приключат с изпълнението на задачата, да разменят тетрадките си по двойки (така, както са седнали по чинове). Стимулирайте ги към активно общуване помежду им, свързано със споделяне и сравняване на опит и преживявания, и със изразяване на мнение по повод на представените ситуации.

Някои ученици, по тяхно желание, могат да прочетат пред всички въпросите, които биха искали да им задават у дома в избраната от тях ситуация.

Накрая предложете на учениците да споделят с членовете на своето семейство у дома резултатите от работата по това упражнение.

Забележка: Това упражнение ще изведе на преден план актуалните потребности на всеки ученик да бъде уважаван и да се отнасят с доверие към него у дома. Ранжирането на ситуациите ще покаже дефицита от общуване между членовете на семейството по конкретни поводи и може да послужи на родителите за ориентиране в някои техни пропуски, както и да им подскаже начините, по които биха могли да ги преодолеят. Затова е необходимо предварително да подготвите родителите да проявят интерес към резултатите от упражнението. Да посрещнат с разбиране потребностите на децата си да участват активно в живота на семейството като изразяват мнение по всички проблеми, които засягат техни интереси.

Стъпка II

Опитът, който учениците са придобили в резултат от работата по Стъпка I, ще им помогне да се справят успешно и с тази част от упражнението.

Запишете на постер (или на дъската) въпроса: “В какви ситуации и по какви въпроси в училище трябва да се интересуват от моето мнение?” и го задайте фронтално на класа. Насочете вниманието на учениците към описване на конфликтни ситуации, които се отнасят до взаимоотношения между съученици, учители и ученици, ученици и обслужващ персонал в училище. Записвайте предложенията на учениците под въпроса.

След представянето на отговорите, можете да предложите следните въпроси за провеждане на обсъждане:

  • Защо е необходимо в предложените ситуации да се търси вашето мнение?
  • Какви въпроси трябва да зададете на някого, за да разберете какво е неговото мнение? Дайте примери с някоя от ситуациите!
  • Възможно ли е човек да промени своето мнение? Кога може да стане това?
  • Има ли въпроси, по които никой не е в състояние да промени вашето мнение? Дайте примери!
  • Кога по-добре можеш да помогнеш на някого да разреши проблема си - когато не знаеш мнението му по този проблем, или когато знаеш какво е то?
  • Защо хората започват да се разбират по-добре помежду си, когато споделят своите мисли и чувства?

Предишна Съдържание Слвдваща