© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов,  МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
Идеи за конструиране на обучение по правата на детето (7) ТЕМА: ПРАВО НА ИЗРАЗЯВАНЕ НА СОБСТВЕНО МНЕНИЕ И ВЪЗГЛЕДИ

ДЕЙНОСТ 1

“Защо е важно да имаш мнение и да изразиш мнение?”

Цели:

  • Учениците да обогатят представите си за това какво означава да “имаш мнение”.
  • Да се доведат до разбирането, че изразяването на мнение е тяхно право и да получат ориентация за кого и защо то е важно.

Необходими материали:

  • постер и флумастри

Описание на дейността:

Попитайте учениците какво означава “да имаш мнение” и “да изразиш мнение”. От техните предложения изведете и запишете на дъската някои от най-често срещаните контексти, в които тези изрази се употребяват. Например:

 

 

Да имаш мнение за нещо (за някого) и да го изразиш означава:

  • да имаш свои впечатления, чувства, разбирания за това нещо (за този човек) и да можеш да ги обясниш на другите;
  • да споделиш с другите какво мислиш за това нещо (за този човек);
  • да имаш своя позиция и убеждения (вярвания) и да ги отстояваш пред другите;
  • да споделяш опит и възгледи.

След като уточните съдържанието на изразите, попитайте децата дали е важно да се споделя мнение и да се търси мнението на другите. Подсетете ги да обосновават своите отговори с помощта на изведените по-горе съдържателни контексти. Накрая обобщете, че споделянето и търсенето на мнение означава обмяна на опит, знания, чувства, убеждения, възгледи, без които е невъзможно хората да осъществяват пълноценно взаимодействие и общуване помежду си, и да водят съвместен живот. Най-добре е, когато хората правят нещата заедно - когато предлагат и обсъждат различни гледни точки и варианти за решаване на проблемите си. Тогава имат повече възможности за избор на правилни решения.

В края на обсъждането, можете да насочите вниманието на учениците директно към правото на децата да изразяват своето мнение с помощта на следните въпроси:

“Ако споделянето на мнение е споделяне на опит (убеждения, възгледи, разбирания, позиции), а децата имат малък опит, ще бъде ли тяхното мнение полезно за някого? Кой трябва да се интересува от мнението на децата?”

Предходното обобщение, че правилата за съвместен живот изискват споделяне на мнение, вероятно ще подсети децата да изброят хората от най-близкото си обкръжение (членове на семейството, приятели, съученици и др.) като тези, за които тяхното мнение има значение.

Можете да използвате актуализирания опит на учениците по този проблем, за да преминете към представяне на упражнението, описано в Дейност 2.

Предишна Съдържание Слвдваща