© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов, МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас) |
|
“1) Детето ... доколкото е възможно (има – б.а.) право да познава и да бъде отглеждано от своите родители.” (Член 7 от “Конвенция за правата на детето”)
“1) Държавите ... осигуряват детето да не бъде разделяно от родителите си против тяхната воля, освен когато компетентните власти решат ..., че такова разделяне е необходимо за висшите интереси на детето.” “1) Никое дете не трябва да бъде подлагано на произволна или незаконна намеса в неговия личен живот, семейство, дом ...”
Домът е първото защитено и сигурно “свое място”. Той за цял живот остава кътчето, в което всеки може най-лесно и задълго да бъде с хората, които обича и със самия себе си. Домът не е само сградата - къщата, апартаментът, помещението, стаята, които приютяват. Отличителните характеристики на членовете на семейството, своеобразието на взаимоотношенията помежду им, ценностните им ориентации творят неповторимата атмосфера на всеки дом. Затова домът се възприема повече емоционално и като идея, отколкото в неговите рационални измерения. Той се превръща в метафора на изначалната връзка на детето с неговото семейство. Домът е символ на семейството и родителството. За детето “семейство” означава защита, а съжителството със своите родители е най-естественият начин на живот. Детето не подлага на съмнение факта, че трябва да бъде отглеждано от своите родители, и че те му дължат обич и грижи. Обществото и държавата също приемат, че семейната институция е тази, която е в състояние да осигури най-добрата защита на интересите на детето и делегира права на родителите:
Признаването и ползването на тези права от семейството означава и поемане на отговорност за развитието на децата. Чрез своите права родителите се задължават да отговорят на потребностите на детето от:
Връзката на човека с неговия дом и семейство има интимен
характер. Домът прилича на своите обитатели. Те го създават според собствените
си потребности, претенции и възможности. Посредством утвърдените в него традиции и
обичаи, разкриващи семейните ценности, домът твори личностните особености
(ориентации, убеждения, нагласи) на членовете на семейството. Духът на дома и
съхранените от него ценности възпроизвеждат у всяко следващо поколение потребността
да бъдат мултиплицирани. |