© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов,  МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
Поглед към “знаците” на Конвенцията

Като договор за човешки права, Конвенцията извежда децата от царството на добрите намерения и милосърдие, под прикритието на които нерядко се нарушават техните човешки права. Тя е опит да се рационализират усилията за опазването на децата в “света на възрастните” в качеството си на инструмент за гарантиране на детството.

Конвенцията обхваща широк кръг от човешки права, които обикновено се класифицират като граждански, политически, икономически, социални и културни. Въпреки, че Член 4 насочва към тези категории, сами по себе си правните членове от Конвенцията не са разделени по този начин, а се търсят други интегрални структури, разкриващи тяхната функционалност, взаимно свързване и подсилване.

Най-често правата се обособяват в четири групи: права за оцеляване, права за развитие, права за защита и права за участие. (21,6)

Комитетът по правата на детето идентифицира следните четири члена като “принципи”, които са основа за всички права в Конвенцията:

Член 2 - за недискриминация;

Член 3 - за висшите интереси на детето;

Член 6 – право на живот, оцеляване и развитие;

Член 12 - право на уважение към мнението на детето.

Основното си предназначение Конвенцията за правата на детето реализира чрез следните функции (по 32):

1. Да препотвърди правата на децата, които по принцип вече са им дадени като човешки същества в други договори. Някои от тези права (като например правото на защита от малтретиране), по правило се отнасят повече за децата като група, към която съществува склонност да се упражнява или демонстрира подобно поведение. За други права (като правото на свобода на изразяване, на изповядване на религия, и правото за социално осигуряване), които са оспорвани на децата, Конвенцията потвърждава, че децата трябва да ги имат, защото те също са хора.

2. Да акцентира върху определени човешки права, които отчитат лесната ранимост на децата и специфичните им нужди. Нагледен пример за тази функция е правото на подходящи условия за работа, които съблюдават различните стандарти на труд за деца и за възрастни.

3. Да създаде стандарти в области, които са важни за децата. Конвенцията поставя на общественото внимание решаването на специфични за децата проблеми - осиновяване, достъп до основно образование, защита от злоупотреба и небрежност в семейството и др.

В съдържанието на Конвенцията са залегнали три основни нововъведения по отношение на правата на детето (32):

Първо, тя предоставя “права за участие” на децата и признава значимостта на изискването децата да бъдат информирани за своите права.

Второ, Конвенцията разработва въпроси, които никога преди това не са поставяни в международни документи. Например, правото на децата, подложени на жестоко отношение и експлоатация, да бъдат рехабилитирани; или задълженията на правителствата да вземат участие в отмяната на традиционните практики, нанасящи вреда на здравето на децата.

Трето, Конвенцията включва принципи и стандарти, които преди това са фигурирали само в незадължителни текстове, като например тези, които се отнасят до юношеското правосъдие.

Предишна Съдържание Слвдваща