© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов, МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
|
|||
ДЕЙНОСТ 4 “Училище без момчета или без момичета!”
Това е ролева игра, с която успешно можете да продължите работата си от предходните дискусии (в Дейности 2 и 3). Разделете класа на няколко еднополови групи и въведете учениците в условието на играта по следния начин: “Нека момичетата да си представят, че идват един ден на училище и установяват, че момчетата ги няма. Момчетата да си представят обратното - дошли са на училище и не са намерили нито едно момиче в него. Какво ще си помислите, че е станало? Как ще се почувствате? Как ще премине денят ви в училище? Какво ще се случи? А ако ви кажат, че отсега нататък ще учите разделени едни от други, ще се промени ли с нещо вашият живот? С какво?” Обяснете на учениците, че ще отговорят на тези въпроси като изиграят по групи пред целия клас ситуациите, които ще им предложите. Раздайте на всяка група по една карта със ситуация (виж списъка с примерни ситуации по-долу и Приложение №5). Важно е на момичетата и на момчетата да подадете едни и същи ситуации, за да могат те да бъдат представени от гледната точка и на двата пола. Предоставете достатъчно време на групите за обсъждане на ситуацията, за разпределение на ролите и вътрешногрупово проиграване. Ако учениците са по-малки, или не биха се справили с ролевата игра, предложете им да разкажат как си представят ситуациите, или само да опишат училището как то изглежда без момчета и съответно - без момичета. Примерни ситуаци:
След представянето на ситуациите помолете учениците да споделят своите чувства, предизвикани от участието им в ролите и от изпълненията на техните съученици. Отразете преживяванията на класа върху два постера, озаглавени: “Как бихме се чувствали в училище без момчета” и “Как бихме се чувствали в училище без момичета”. Сравнете съдържанието от двата постера и проведете обсъждане по някои от следните въпроси: Въпроси към момичетата:
Въпроси към момчетата:
Въпроси към всички - момичета и момчета:
Въпросите за обсъждане са предназначени да предизвикат у учениците позитивни чувства и нагласи за възприемане на представителите на другия пол като равностойни партньори. Откриването на сходство във възгледите и в позициите на момичетата и момчетата ще съдейства за утвърждаване на идеята за възможното разбирателство между тях. |