© 2000, Мариана Минчева–Ризова, Илиян Ризов,  МОДЕЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРАВАТА НА ДЕТЕТО (I-IV клас)
Идеи за конструиране на обучение по правата на детето (2) ТЕМА: ПРАВОТО ДА БЪДЕШ РАЗЛИЧЕН

ДЕЙНОСТ 1

Различия между хората”

Цели:

  • Учениците да дефинират колкото се може повече различия между хората и да повишат чувствителността си за възприемане “различността на другия”.
  • Да изследват проблемите, които хората срещат най-често, заради това, че се различават помежду си.

Необходими материали:

  • стари вестници и списания
  • постери, флумастри и моливи
  • ножици и лепило (за всяка група)

Описание на дейността:

Стъпка I

Разделете класа на групи от 4-5 човека и поставете задача на всяка от тях да изработи свой колаж на тема “Различия между хората”.

За изработването на колажите са необходими стари списания и вестници с богат снимков материал, представящ разнообразие от изобразени различия между хората (расови, етнически, полови, социални, възрастови и др.). Всяка група трябва самостоятелно да изработи своя колаж по следния начин - да избере и изреже от вестниците и списанията подходящите картинки и снимки, а след това да ги подреди и да ги залепи върху постер, според разбиранията си за художествено оформяне на колажа.

След като колажите бъдат готови, помолете говорителите на групите да ги представят. Обобщете резултатите с помощта на учениците като се опитате да посочите някои от критериите, по които хората видимо се различават (например: физически, полови, расови и други характеристики). В колажите на учениците е малко вероятно да намерят място характеристики, които се отнасят до различия в способностите, качествата и интересите на хората. Независимо от това, вие можете да насочите вниманието на учениците и към тези характеристики, за да ги подсетите, че хората се различават помежду си и по своя “вътрешен свят”.

Един от изводите, до който учениците биха могли да достигнат е, че всички хора се различават помежду си, но има различия, които много често считаме за белег на несъвършенство, заради което помежду ни възникват проблеми и конфликти.

Стъпка II

Продължете с обсъждане на въпроса: “Какви проблеми най-често срещат хората в отношенията помежду си, заради това, че се различават? Например, какви неприятности или конфликти може да възникнат между:

  • хора, които се различават по цвета на кожата, хора от различни раси;
  • хора, които се различават по това, че живеят в две различни съседни държави (например, на Балканския полуостров);
  • хора, които се различават по това, че произхождат от различни етнически групи - българи, турци, роми, евреи, арменци и други, които живеят в България;
  • хора, които се различават по това, че едните са бедни, а другите - богати;
  • хора, които се различават по това, че са от различни полове - жени и мъже;
  • хора, които се различават по това, че едните са “здрави”, а другите се нуждаят от тяхната подкрепа - инвалиди, незрящи, нечуващи и хора с умствени затруднения?”

Можете да използвате сформираните вече групи, за да им поставите по един от посочените подвъпроси. Учениците отново могат да записват своите отговори и да рисуват върху постер.

При обобщаването на резултатите от работата насочете вниманието на учениците към това, че проблемите, отбелязани върху постерите на различните групи, са подобни или едни и същи, защото се дължат на една и съща причина - страха от различието. А страх има там, където различията не се познават и не се разбират.

Предишна Съдържание Слвдваща